TAK CZĘSTO ŚPIEWAMY – WESTCHNIJMY

O NIEBO DLA AUTORKI

Pod koniec września w wieku 63 lat zmarła pani Alicja Gołaszewska, jasnogórska organistka, kompozytorka, dyrygentka. To jej zawdzięczamy znaną niemal na całym świecie pieśń „Czarna Madonna”.

Pani Alicja studiowała muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dzisiejszy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). W tym czasie pracowała dorywczo w kościołach wizytek i paulinów w Warszawie. Przygotowywała oprawę muzyczną do Mszy świętych pielgrzymkowych, brała udział w Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce komponując i ucząc pieśni i piosenek pielgrzymkowych. W tym okresie powstała pieśń o Czarnej Madonnie, która została przełożona na wiele języków świata i była wyróżniana na różnych religijnych festiwalach.

W jednym z wywiadów wspominała, że ponieważ każda pielgrzymka zawsze ma jakieś hasło, to pod nie właśnie układała pieśń. Tak stało się z pieśnią „600 lat Maryjo z nami jesteś” czy z „Czarną Madonną”. Bardzo cieszyła się, że Matkę Bożą Częstochowską przez tę pieśń zaniosła aż tak daleko, że tę Czarną Madonnę, nie pieśń, tyko Maryję, mogły poznać najdalsze zakątki świata. To była dla niej ogromna radość.
Pani Alicja Gołaszewska – jak mówiła – na Jasną Górę trafiła zupełnie przypadkiem w 1977 roku i uważała to za ogromne wyróżnienie. Pracowała na Jasnej Górze najpierw jako organistka i dyrygentka zespołu młodzieżowego przy tzw. „Halach” w kaplicy św. Józefa, a następnie jako organistka w kaplicy Matki Bożej.

Na Jasnej Górze pracowała 37 lat. Ważnym wydarzeniem był dla niej koncert 3 maja 1978 roku, na którym był Prymas Polski Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, który osobiście zabiegał o to, by taki koncert się odbył. W podziękowaniu pani Alicja otrzymała od Księdza Prymasa akordeon. Wyjątkowa dla niej była także pierwsza pielgrzymka św. Jana Pawła II na Jasną Górę, w czasie której spotkała się z papieżem, który wtedy powiedział: „Wiecie, po co przyjechałem do Polski? Żeby nauczyć się Czarnej Madonny”.

Pomódlmy się o dar nieba dla autorki tak pięknej i znanej pieśni.

opr.